pro obyčejné občany

Daroval VV 11 milionů, se světem komunikuje přes e-mail

05.04.2012 10:44

 

 Na stěně před dveřmi, za nimiž sídlí advokátní kancelář největšího sponzora Věcí veřejných Daniela Musila, se táhnou řady štítků, v nichž jsou podle abecedy seřazené společnosti, které zde mají oficiální domovskou adresu. Jejich počet jde do několika desítek.

Výlučné místo má jediná - Tribunus Plebis. Její jméno je uvedeno hned na V.I.P. místě vedle destičky oznamující, že odtud úřaduje muž, který poslal Věcem veřejným nejméně 11,17 milionu korun.

Deník Aktuálně.cz do součtu zahrnul jen dary, které dali Musil jako fyzická osoba a společnosti, jež vlastní právě společnost Tribunus Plebis. Jako jejího majitele označil poslanec Věcí veřejných a správce stranické kasy Michal Babák právě Musila.

Kolik skutečně tento neznámý právník dal upadající partaji, která klesla hluboko pod hranici volitelnosti, se počítá těžko. Na štítcích na chodbě v Mezibranské ulici v centru Prahy se totiž míhají také jména dalších sponzorů.

 

 

Označovat Daniela Musila jako "neznámého" je přitom nasnadě. Deník Aktuálně.cz oslovil renomované právní kanceláře z Brna i Prahy a nikdo svého - alespoň podle výše darů pro VV úspěšného - kolegu nezná.

"V mé kanceláři mám padesát lidí a tak vysoké dary bych si nemohl dovolit," glosoval dění kolem sponzora VV jeden z nich.

Odpověď na otázku, zda vrchní sponzor Věcí veřejných měl na vysoké sponzorské dary, je přitom důležitá. Věci veřejné se totiž dostaly opět do podezření, že jejich financování není v pořádku, a otevřely se tak spekulace o skutečném původu peněz.

 

Kancelář advokáta a sponzora VV Daniela Musila

Chodba před kanceláří vrchního sponzora VV.Autor: Martina Machovávětší obrázek »

 

Sponzor-právník na e-mailu

Sám Daniel Musil s novináři napřímo nekomunikuje, otázky si nechává posílat přes e-mail. Ve své reakci pro deník Aktuálně.cz napsal, že se k sponzoringu odhodlal proto, že mu Věci veřejné byly a jsou sympatické. "Jsem jejich voličem a nyní také sponzorem. Přišlo mi důležité, abych je podpořil v období, které pro ně není snadné," tvrdí.

Rozepsání daru do více položek a jejich posílání přes propojené firmy vysvětluje "účetními a technickými důvody". O jaké důvody jde, ovšem dále nekonkretizoval a odmítl popsat i své vazby na Víta Bártu. "To je moje soukromá záležitost," uvedl jen. Místopředsedkyně VV Karolína Peake již dříve řekla, že je Bártovým přítelem.

Jako zdroj svých příjmů pak uvedl advokátní praxi a podíly ve společnostech.

Během svého pátrání po štědrém sponzorovi deník Aktuálně.cz zjistil, že advokátní praxe Daniela Musila funguje.

"Všichni jsou na soudech nebo na schůzkách," tvrdila drobná tmavovláska, pravděpodobně sekretářka z Musilovy kanceláře, jež otevřela reportérce Aktuálně.cz dveře. Kde je její nadřízený, nevěděla. "Mně pan Musil svůj program nesvěřuje," dodala.

 

Dům Daniela Musila

S manželkou vlastní dům na okraji Prahy. O žádný luxus nejde.Autor: Vojtěch Marekvětší obrázek »

 

Dům na okraji Prahy

Dveře na pobočce Musilovy advokacie v Kaprově ulici poblíž Staroměstského náměstí pak zůstaly zcela uzamčeny. Že zde skutečně sídlí, avizoval pouze štítek u vchodových dveří, zvonek označený nemá.

A vrchní sponzor VV nebyl během dne k zastižení ani v řadovém domku na okraji Prahy, který mu společně s ženou patří. Na zvonku nemá uvedené ani jméno, podle sporé velikonoční výzdoby a plné popelnice je ovšem dům obydlen.

Deník Insider již ve svém úterním vydání napsal, že manželé Musilovi dali za dům v roce 2007 necelých 5,5 milionu korun. Vzali si přitom na něj hypotéku ve výši 5 milionů korun. Podle obchodního rejstříku má ovšem Daniel Musil trvalou adresu stále v Brně, odkud pochází.

Více otázek než odpovědí nad penězi pro Věci veřejné pak skýtá pohled do obchodního rejstříku.

Daniel Musil je uveden jen jako člen představenstva společnosti Tribunus Plebis, která byla založena v únoru 2010 a jejíž akcie vlastní panamská společnost LBE International Business and Marketing Advising ING.

Podle zakládací listiny vznik této společnosti dojednával Daniel Musil z pověření akcionářů firmy z Panamy. Jak společnost, jež Věcem veřejným sama darovala 1,4 milionu korun, prosperuje, nejde z obchodního rejstříku vyčíst. Chybí zde totiž výroční zpráva za rok 2011.

 

Fotogalerie

 

Firmy, firmy, firmy...

Přes společnost Tribunus Plebis pak Musil vlastní další tři sponzory VV - firmy Kastelis (dar 3,5 milionu korun), Laguna-M (dar 500 tisíc korun) a Interbalance (dar 170 tisíc korun).

První jmenovaná vznikla v únoru 2011, takže o jejím hospodaření si bude moci veřejnost udělat obrázek až v polovině letošního roku, kdy bude muset zveřejnit svou zprávu o hospodaření. U zbylých dvou dokumenty v rejstříku chybí, stejně jako u společnosti Dirscherl CZ.

Podle darovacích smluv uvedených ve výroční zprávě Věcí veřejných strana jednala přímo s Musilem i v případě dvou ze tří darů od této firmy, již Musil v době podepsání darovacích smluv s VV vlastnil přes další svou společnost. Z celkové částky 710 tisíc podepsal Musil darovací smlouvy na 650 tisíc. V současnosti ovšem mizí stopa po majiteli za anonymními akciemi.

Vydělal tři miliony, zbyla mu nula, přesto obdarovával

Jediná "Musilova" společnost, o jejímž hospodaření je možné se v obchodním rejstříku informovat, je firma Melapar, jejíž vlastník se skrývá za další společností s anonymními akciemi. S Danielem Musilem ji spojuje zejména to, že ji s ním ztotožnil pokladník VV Michal Babák.

Zpráva o hospodaření Maleparu z roku 2010 (firma dala o rok později VV dar ve výši 2,68 milionu korun) zveřejněná v obchodním rejstříku uvádí, že vydělala lehce nad tři miliony korun. Po odečtu nákladů a mezd jí ovšem zbyla téměř nula a vykazuje ztrátu 119 tisíc z minulých let.

Zpět

Vyhledávání

© 2011 Všechna práva vyhrazena.