pro obyčejné občany

"Kmotr Hrdlička"

12.03.2012 09:42

 

Tomáš Hrdlička: Už se na mě nikdo nemůže vymlouvat

 
 
 

Politici z ODS, TOP 09 i ČSSD mu připisují obrovský vliv na dění v hlavním městě. "Vadí mi, když někdo říká, že řídím politické loutky," řekl v rozhovoru pro HN Tomáš Hrdlička, podnikatel a člen vedení pražské ODS.

HN: Proč jsou v pražské ODS tak hluboké spory?

Problém byl hned od začátku. My jsme se už minulý a předminulý rok nechali natlačit do příběhu hledání nových tváří. Dneska je jasné, že nová tvář neznamená, že je někdo čestný, pracovitý a slušný člověk. Znamená to jediné, že o něm nikdo nic neví. Víte, já měl hrozně chytrého dědu a ten mi říkal, že někdy se proti tomu nedá bojovat a bohužel je jediná šance, a ta se jmenuje důkaz průšvihem.

HN: Primátor Svoboda je ztělesněním té chyby s novými tvářemi?

Ne ne, to není v tomhle. Já jsem ho podporoval, já jsem s jeho kandidaturou přišel. Byl jsem to já, kdo se s lidmi z ODS týden hádal kvůli Svobodovi, aby mohl kandidovat.

HN: A proč vás teď nepřímo zmiňuje jako toho, kdo stojí za většinou negativních věcí v pražské ODS?

To zdůvodnění je prosté, zmiňoval ho i Petr Nečas. Nakonec nejvíc nenávidíme ty, kteří nám nejvíc pomohli. Ale víte, kdyby se jednalo jen o Svobodu, tak by to asi problém nebyl. Jenže do rady se dostala řada nezkušených politiků, kteří zasedli vedle sociálních demokratů. Pak do toho přišel příběh pěti měsíců neznáma, kdy se čekalo na rozhodnutí Ústavního soudu o pražských volbách. Taky hrála roli nezkušenost TOP 09, která od začátku začala kádrovat a říkat s kým ano, s kým ne.

HN: Kdy se spory v pražské ODS vyhrotily?

Na zastupitelstvu začátkem listopadu se stalo to, že část klubu ODS chtěla zařadit na program odvolání Karla Březiny z ČSSD. To není žádná obhajoba Březiny, ale principu. V koaliční smlouvě s ČSSD, stejně jako teď ve smlouvě s TOP 09, je ustanovení, že si strany navzájem nepodpoří zařazení bodu, který druhá strana odmítá. Tohle tedy nebylo o Březinovi, ale o principu. Ovšem u porušování smluv a podané ruky já nikdy nebudu asistovat. Podcenili jsme ale osobní vztahy. Devět říkalo, porušme koaliční smlouvu a podpořme odvolání Březiny. Zbylých jedenáct říkalo, to radši ukončeme koaliční smlouvu. Boris Šťastný proto navrhl konec koalice a v novinách se druhý den objeví, že to udělal proto, aby se zbavil Svobody. To byla hloupá cílená kampaň, která nevycházela matematicky.

HN: Jak to myslíte?

Paní učitelka Kuchařová mě ve druhé třídě naučila počítat do 32. Přesně tolik hlasů je potřeba na odvolání primátora. Zastupitelů TOP 09 je v zastupitelstvu 26, primátor a jeho spojenci z ODS mají devět hlasů. To je dohromady 34. Celou tu dobu víte, že tady nikdo neměl sílu na odvolání primátora. Sociálních demokratů je 13, v ODS kromě primátorových spojenců zůstávalo 11 lidí. Ale v novinách se stejně pořád objevovalo, že Svobodovi hrozí odvolání.

HN: A jak jste tedy spokojen s dojednanou koalicí?

Co se stalo, je dobře. Odpovědnost přešla do rukou někoho a už se nikdo nikdy nebude moct vymlouvat: Já jsem to nechtěl, oni mi v tom zabránili, oni nechtěli tohle.

HN: Jakou roli v jednání o nové koalici sehrál Petr Nečas?

On se zachoval absolutně standardně. Já bych na jeho místě udělal totéž. Řekl, že to bylo procesně chybně, věcně správně. Politicky je skutečně výsledek dojednaný v Praze famózní. Největší oběť přinesl Zdeněk Tůma. Tomu už v životě nikdo neuvěří, že si Prahu vezme na triko. A já si toho moc vážím.

HN: A nevadilo vám, že se Nečas postavil na stranu Svobody?

Co měl dělat? Vy jste ho neslyšeli na našem jednání. Byl to souběh okolností po jmenování Martina Kuby, hrozně chytrého a fajn chlapa, do vlády. Okolo něj se vytvořila řada příběhů.

HN: Ale to byli přece Nečas a Martin Říman, kdo o Kubovi špatně mluvili.

Počkejte, to je ale to ponaučení. Sám Mirek Topolánek přestal dělit ODS a on je přitom autor dělení na kmotry.

HN: Takže to není tak, jak říká Nečas, že se Kuba osvědčil, ale že Nečas se ponaučil?

Ne, stáváme se obětmi svých hloupých prohlášení. Inteligentní a silní lidé v sobě najdou sílu, aby se postavili a řekli: Udělal jsem chybu. Nebo udělají něco, aby chybu napravili. Tohle udělal Mirek Topolánek a nemohlo to pro něj být jednoduché. To samé je vývoj Petra Nečase.

HN: Na říjnovém sněmu pražské ODS jste však navrhl primátora Bohuslava Svobodu na prezidenta? Proč?

To je lež. Já jsem tam vystoupil s politologickou analýzou, že TOP 09 se za dva roky existence nepodařilo zbavit dojmu, že to je strana Karla Schwarzenberga, a tak jim kvůli jeho věku utíká čas. A že ČSSD potřebuje také urychlit sněmovní volby, speciálně ta část kolem Bohuslava Sobotky. Roli může hrát také snaha zabránit Klausovi v nějakém jeho projektu - jemu končí mandát zkraje roku 2013. A říkal jsem, že pro Petra Nečase je špatně, když by měl vybírat, jestli je lepším kandidátem na prezidenta Přemysl Sobotka, nebo Miroslava Němcová a že třeba se svojí ambicí přijde pan primátor. Jenže pak to začalo žít svým životem.

HN: Vy víte něco o tom, že by TOP 09 spolu s ČSSD chystaly předčasné volby?

Někdo by mohl mít zájem vyvolat volby na podzim příští rok a mohlo by dojít ke koalici TOP 09 a ČSSD. Mohli by si pak říct, že sociální demokracie bude mít předsedu vlády a TOP 09 prezidenta. Proč čekat do roku 2014? Takhle by se to dalo spojit a TOP 09 by mohla ještě stále těžit ze Schwarzenbergova efektu.

HN: Loni už jste nekandidoval. Co dnes děláte?

Od roku 1997 dělám pořád to samé. Moje manželka také podniká.

HN: Stále provozujete benzinové pumpy? Nerozšířil jste svůj záběr?

Svůj záběr jsem nerozšířil.

HN: A investiční skupina Natland vám nepatří?

Je to jen v rovině "říká se, že..." Nepatří mně to, a co já vím, tak ani Roman Janoušek to nikdy nevlastnil.

HN: A nespravuje Natland váš majetek?

Ne.

HN: Co dnes vlastně dělá váš kamarád Roman Janoušek?

Co dělá teď, nevím, měl by mně ve dvanáct volat... (směje se).

HN: Kolik času věnujete politice?

Politika mě baví. Zabývám se jí, přemýšlím o ní. Trávím s ní poměrně hodně času. Za těch 15 let, co se v ní pohybuju, z ní mám i většinu kamarádů. V ODS samozřejmě dál funguju.

HN: A není to tak, že vám to prostě nevyšlo? Sám jste přiznal, že Svoboda byl váš nápad, stejně tak jste hodně pomáhal Aleksandře Udženiji, ale oba jsou teď vaši soupeři.

Zeptejte se primátora, zda jsem za ním někdy byl, abych ovlivnil zakázku. Nikdy. Když někoho někam prosazuju, určitě mu nelámu ruku, abych dosáhl svého. Neříkám, co má dělat. Naopak se často ptám, co si myslí oni.

Hlavní stratég. Podnikatel Tomáš Hrdlička patří mezi klíčové postavy pražské ODS. Členem strany je už patnáct let, do loňska byl zastupitelem na Praze 10. Dnes říká, že se věnuje hlavně podnikání, živí se provozováním benzinových pump a s veřejným  životem alespoň prozatím skončil. Politikou ale žije pořád. Zůstal členem širšího vedení pražské ODS a vliv na stranu si drží. Loni v létě to byl on, kdo vybral a prosadil Bohuslava Svobodu jako kandidáta na pražského primátora.
FOTO: ČTK

 

Zpět

Vyhledávání

© 2011 Všechna práva vyhrazena.